Az EM technológia felhasználását tekintve korlátlan lehetőségekkel bír. Legyen szó mezőgazdasági, állattenyésztési, környezetvédelmi vagy éppen háztartási alkalmazásról mindenhol haszonnal vethető be. Nincs ez másképp a szennyvíz és az élővizek lágyiszap kezelésében sem, ahol segítségével tiszta, antioxidánsokban gazdag és szagtalan víz nyerhető.
A növénytermesztésben használt készítményeket a hazai jogszabályok szerint tilos a folyókba, állóvizekbe, tározókba juttatni. Azonban az EM-BIO hivatalosan is használható vízkezelésre, ugyanis rendelkezik egy kiegészítő engedéllyel. Nemhogy nem káros a vízi élővilágra, de nagyban hozzájárul, segíti a biológiai egyensúly helyreállítását. Megszünteti a szennyező anyagok káros hatásait, elkerülhető és, mint fentebb említettük már megszüntethető használatával az eutrofizáció, amely ma igen komoly problémát jelent az állóvizeinkben.
Egy olyan folyamat, melynek során a szennyvízben lévő foszfor és nitrogén túl nagy mennyisége a víz elalgásodásához vezet. Eutrofizálódás folyamán az állóvizekben a tápanyag feldúsul, ezért elszaporodnak az elsődleges termelő szervezetek: fitoplankton, gyökerező hínár-, mocsári növények. Az eutrofizáció természetes és mesterséges tavakban egyaránt előfordul. Vízfolyások esetén az eutrofizáció jelensége a hígulás, valamint az elkeveredés jelensége miatt nem olyan jelentős. A vízfelszín növénnyel borítottsága fordítottan arányos a növények számára rendelkezésre álló fény mennyiségével: minél dúsabb a növényzet, annál kevesebb fény jut a víz alsóbb rétegeibe. Így a növények, bár túlzottan elszaporodnak, saját pusztulásukat idézik elő.
Sajnos az ember generálta és a természetes keletkező szennyező forrásokat, amelyből végeredményben iszap képződik, nem lehet megszüntetni végérvényesen egy felszíni vízterületen. A folyamatosan keletkező iszaptömeget időközönként el kell távolítani, amelyre eddig csak mechanikai megoldások léteztek, de ezeket sok esetben nehéz kivitelezni és a költségvonzataik is jelentősek. Az EM használatával nemcsak az algapopuláció szorítható vissza, nemcsak a mérgező gázok tűnnek el, hanem az iszap vastagsága is csökken (akár 50%-al) azáltal, hogy a mikroorganizmusok az üledékben lévő szerves anyagokat feltárják és azok a táplálékláncba épülve hasznosulnak.
Ez a csoportosítás nagyon fontos, hiszen ez elsőként említett csoportban nincs meg a táplálékhálózat összes eleme (zooplankton legtöbbször hiányzik) így az EM-BIO nem tud
tökéletesen működni, ahogyan azt teszi a nagyobb méretű horgász, illetve termelő tavaknál! Alapjában véve az EM-BIO önmagában nem alkalmas a kerti tavak algásodásának
meggátlására, de a víz minőségi paramétereit nagymértékben javíthatják. Egy kerti tó soha sem lehet teljesen átlátszó, annak igen is algásnak kell lennie, hiszen az algák termelik a vízben az oxigént más élőlények számára!
Tavak javasolt kezelése EM-BIO-val:
1. Tavaszi időszak kezdetén 1,5-2,5 litert EM-BIO /10 m3 a szükséges dózis kerti tavak esetén. A tó nagyságától függően a kimért mennyiség2/3 részét töményen kell kijuttatni a tó vizébe! A másik 1/3 részét vízzel felhígítva (lehetőség szerint a tó vizével hígítsuk) kézi vagy motoros permetezőbe a tó felületére illetve a part menti részeire egyenletesen, teljes lefedettséggel kipermetezni.Az egyenletes kijuttatás rendkívül fontos!
Lehetőség szerint a permetező porlasztófeje minél apróbb cseppekre porlasszon. 4-6 hetente ismételjük meg a kezelést. A nagyobb nyári melegekben gyakrabban, 3-4hetente.
2. A tókezelése történhet EM-BIO mikrobiológiai készítménnyel átitatott szalma (legjobb az árpaszalma) kihelyezésével. Az EM-BIO-val átitatott szalmát rascel zsákokba csomagoljuk, majd ezt süllyesztjük le úgy, hogy az teljes mértékben érintkezzen a vízzel. A szalmazsákokat a vízhőmérséklet függvényében 3-4 hetente cserélni kell. Mennyisége a tóvíz minőségétől függ. A kőporos vagy szalmás megoldás mellett külön EM-BIO felhasználása is javasolt. Mennyisége a tóvíz minőségétől függ.
Forrás: emtech.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: