Kertitörpe

A beltéri kertészet alapjai I.

in_01

 

Ha valakinek nincsen kertje, vagy a világnak olyan részén él, ahol nem lehetséges a kültéri növénytermesztés, azoknak a beltéri kertészkedés egy ragyogó alternatíva. A saját virágok, zöldségek minden előnyét, örömét megtapasztalhatja a lelkes kertész anélkül, hogy nagy területre lenne szüksége, sőt akár a talajt, mint ültetőközeget is elhagyhatja. Beltéren egészségesebb, nagyobb növények nevelhetők, a kellő gondoskodással bőséges hozammal és különleges minőséggel kényeztetnek el növényeink, legyen szó orchideáról vagy akár paprikáról.

in_03De a beltéri kertészet sok szempontból teljesen más, mint a kinti. Amíg kültéren a feltételek adottak, pl. a napfény, hőmérséklet, páratartalom stb, addig beltéren nemcsak a növényekkel kell törődni, hanem ezen paraméterek optimális megteremtése is a kertész feladata. Nézzük ezeket egyesével:

Világítás: a növények növekedésének alapvető feltétele a napfény. Ezt mesterséges megvilágítással kell pótolni. De sajnos nagyon nem mindegy, hogy milyen izzót lógatunk a zöldségeink fölé. A napfény a teljes színspektrumot tartalmazza, ezzel szemben az izzók csak egy-egy szeletét, színhőmérsékletüktől függően. Legoptimálisabb olyan fényforrást választanunk, amely tartalmazza mind a növekedéshez szükséges kék és a virágzáshoz, termésképződéshez szükséges pirosas fényspektrumot. Többféle lehetőségből választhatunk, mindegyiknek megvan a maga előnye, hátránya. Vásárlás előtt érdemes kicsit tájékozódni, kiválasztani a megfelelő helyet, növényeket és utána dönteni a megvilágítás típusáról.

 

fémhalogén izzók

 

41Gy17xa1-L._SL500_AA300_

CFL izzó reflektorral

Használhatunk fémhalogén (metal-halide/MH) izzót. Hátránya, hogy működtetéséhez külön trafó szükséges és elég sok hőt termel működés közben. Előnye a teljesítménye és a fényspektruma. Választhatunk akár CFL izzót is (Copmact Fluorescent Lamp/kompakt fénycső). Előnye, hogy nem igényel külön gyújtót, az már integrálva van az izzóba, illetve a hőtermelése lényegesen kisebb a fémhalogén égőknél. Hátránya kisebb teljesítmény, viszont kevésbé fényigényes növényekhez tökéletes.
A hagyományos fénycsövek is megfelelők lehetnek, ha a megfelelő színben világítanak. Előnye, hogy viszonylag kicsi áramfelvétellel egész nagy területet világít be, illetve a hőtermelése is elenyésző. Hátránya a rövid élettartama (viszont nem drága), illetve az alacsony fényteljesítmény. Ha paradicsomhoz, paprikához nem is ideális választás, de salátafélékhez, gyógynövényekhez, orchideákhoz tökéletes.

hagyományos fénycsövek

 

led

LED

Végezetül de nem utolsó sorban alkalmazhatunk LED világítást is. Jelenleg ez a kertészeti világítás csúcsa, a legújabb kutatások eredménye. Előnye, hogy direkt növénytermesztéshez lett kifejlesztve, így valóban csak azokat a fényspektrumokat tartalmazza, amire a növényeknek szüksége van. Vizsgálatok igazolják, hogy a LED lámpák jobban erősítik a növény szöveteit, illetve a megfelelő fényspektrumok variálásával optimálisan befolyásolhatjuk a növények élettani folyamatait, amivel pl tápot – pénzt takarítunk meg. Mivel pont úgy világít, ami a növények fotoszintéziséhez kell, ezért kevesebb fénnyel is nagyobb “teljesítményt” tudunk kihozni növényeinkből, tehát pénzt takarítunk meg. Félreértés ne essék, nem rövidebb ideig kell világítani vele, hanem azonos áramfelvétel mellett nagyobb területet világíthatunk meg vele eredményesebben, mint  más típusú izzóval.

led_01

LED

Hátránya az ára, meglehetősen drága még jelenleg. De biztos, hogy lesz még olcsóbb is, mert létjogosultsága a kertészetben megkérdőjelezhetetlen.

 

led_02

Folytatás hamarosan.

Kövessetek a Facebook-on is!

Üdv – Kertitörpe

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!