Kertitörpe

Ősszel is pompás a japánfű

  Fajtától függően krémfehér, ezüstösen csillogó, világosbarna vagy barnásvörös bugák a felálló szárak csúcsán. Megszárítva sokáig díszít.Terméses virágzatai tél végéig, különösen, ha zúzmara borítja őket, éls ellenfényben nagyon hatásosak. A japánfű évelődíszfű, mely a díszfüvek közül viszonylag magasabb növekedésű. Jól viseli a nyári hőséget és szárazságot. Halvány-barna esetleg rózsaszínes bugái nyár végén jelennek meg, ettől… Tovább »

A beltéri kertészet alapjai II.

Ahogy az előző bejegyzésben is olvashattátok a beltéri kertészet ugyan nem fekete mágia, de azért pár dologban eltér a hagyományos, kerti gazdálkodástól. A lényeges különbségek számba vétele után egyesével foglalkozom a benti sikerekhez szükséges feltételekkel. Így legutóbb a napfény helyettesítésére, kiegészítésére szolgáló világítástechnikai lehetőségeket, izzókat ismerhettétek meg, most az öntözésről lesz szó. A talaj nagyon… Tovább »

A szobanövények öntözése

Figyeljünk oda a szobanövények öntözésére. Az átlagos vízigényű növényeknél legjobb, ha a cserép földjét figyeljük. Amikor a föld már porhanyósodni kezd, alaposan öntözzük meg. A jól begyökeresedett, nagy levelű vagy dús lombú növények gyorsabban száradnak ki, mint a gyenge gyökérzetű, kis lombú növények. Ha valami rendellenességet tapasztalunk szobanövényeink fejlődésében, első gondolatunk, hogy talán nem adtunk… Tovább »

A beltéri kertészet alapjai I.

  Ha valakinek nincsen kertje, vagy a világnak olyan részén él, ahol nem lehetséges a kültéri növénytermesztés, azoknak a beltéri kertészkedés egy ragyogó alternatíva. A saját virágok, zöldségek minden előnyét, örömét megtapasztalhatja a lelkes kertész anélkül, hogy nagy területre lenne szüksége, sőt akár a talajt, mint ültetőközeget is elhagyhatja. Beltéren egészségesebb, nagyobb növények nevelhetők, a… Tovább »

Egy családi biogazdaság

“Annyi család rendel tőlük hetente zöldséget, hogy az újaknak várniuk kell a sorukra.” Tahitótfalun megnéztük, hogy működik a valóságban egy igazi biogazdálkodás: „Azért Háromkaptár, mert három család összefogásával kezdtünk el másfél hektár földön zöldségeket termeszteni. Kezdetben csak saját magunkat akartuk egészséges zöldséggel ellátni, de idővel egyre több feleslegünk lett, amit piacra vittünk” – meséli Daniella,… Tovább »

Hársfavirággal a tél ellen

Az illatos hársfavirágból készült teát sokan szeretjük. A meghűléses megbetegedések megelőzésére alkalmas szerek közé sorolható, így november tájékán érdemes naponta fogyasztanod. A hársfatea köhögés ellen is jól bevált. A hivatalos orvostudomány a hársfateát a megfázásos betegségeket kísérő köhögési inger csillapítására, valamint lázas betegségeknél izzasztószerként ajánlja. Hatóanyagai: flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. Hatásai: – Légúti… Tovább »

Hagyományos kontra ökológiai gazdálkodás

Sokan nem tudják, hogy az Európai Unióban, így Magyarországon is a mezőgazdasági termékeken és a belőlük készült élelmiszereken, csak akkor használható az öko/bio/organikus kifejezés, ha azokat az ellenőrzött ökológiai gazdálkodásban termesztették, állították elő. De mit tud nyújtani az ökológiai gazdálkodás? Világszerte vitatott kérdés, hogy a „hagyományos” termelési módszerek milyen hatással vannak a talaj termelékenységére. Egyre… Tovább »

Orchideák gondozása ősszel és télen

  Október–novemberben észrevehetően rövidülnek a nappalok és csökken a napsütéses órák száma. A nyarat jó esetben a kertben, szabad levegőn töltő orchideák ilyenkor már fedett helyre kerülnek, legtöbbször egy fűtött szobába, ez azonban az orchideák számára csak akkor elfogadható, ha valamennyire megpróbáljuk utánozni az eredeti élőhelyük természeti körülményeit. A víz adagolása: Az egyik legfontosabb feltétel… Tovább »

10+1 gondolat a kertről

A kertben álldogálva sok bölcsességet hall egy átlagos magasságú Kertitörpe (hát még egy átlagon felüli). Igazán igazi kertész lélek lévén képes vagyok bármit csokorba szedni és kötni. Most azonban virágok híján magvas gondolatok gyűjteményével készültem belopni magam szívetekbe. „Testünk a kert, akaratunk a kertész.” ~ William Shakespeare   „Azért nem jut olyan sok ember sehova… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!