Ma a családfámat vesszük egy kicsit górcső alá, illetve pár kép segítségével jobban megismerhetitek, hogy milyen is egy izzig-vérig Kertitörpe.
Szóval, a kerti törpék története távolabbi időkre nyúlik vissza, mint azt gondolnánk. Az 1800-as években jelentek meg, és teljesen máshogy néztek ki, mint a mai műanyagból vagy gipszből készült kerti törpék. Egész pontosan a XIX. század végén Németországban jelentek meg a kis fickók, mikor bevett szokássá vált, hogy a nagyvárosok peremén kis hobbytelkek kerültek kiparcellázásra, csillapítva a városiak kertészkedési vágyát. Derék németjeink kivonultak a zöldbe, ástak, kapáltak, ültettek, mikor pedig kész voltak, még valamivel fel akarták dobni a nagy művet. Ezen a ponton léptek színre a kerti törpék, és számuk viharos gyorsasággal gyarapodott.
Sorozatgyártásukat Németországban kezdték meg az 1870-es években. A kerti törpegyártás két fontos névhez fűződik, Philipp Griebel és August Heissner nevéhez, ez utóbbi lett népszerűbb a világon. Sajnos a világháborúk miatt a törpekészítés megszűnt Németországban, és 1960-ban a műanyag kerti törpék jelentek meg helyettük. Ezek a törpék rajzfilm- és karikatúraszerűek, és ezért sokan nem is kedvelik őket.Az 1980-as években cseh és lengyelországi cégek elárasztották a piacot a németországi törpék utánzataival. Szerencsére azért még napjainkban is lehet találni olyan cégeket, amelyek eredeti agyag kerti törpéket gyártanak.
Mára a kerti törpe legenda az európai kultúrkincs részévé vált, és az apró gnómok örök divatját teremtette meg. A kis figurák iránti rajongás tipikusan nyugat-európai dolog, a németek mellett a franciák, a hollandok, az olaszok, az osztrákok és a csehek is jeleskednek a törpék tartásában, de az Amelie csodálatos élete című filmnek köszönhetően a tengerentúlon is trendivé váltak.
Miért a törpék?
- A kerti törpék mára már a néphagyomány részévé váltak. Miért ne szerezzünk be mi is egyet? A kerti törpék a szerencse szimbólumai.
- Eredetileg azt tartották róluk, hogy védelmet nyújtanak, vigyáznak a földbe ásott kincsekre és ásványi anyagokra. Ma is használatban vannak, figyelik a növényeket és állatokat, gyakran a pajta szarufáira vannak felakasztva, vagy a kertben őrködnek.
- A kerti törpe érdekessége, hogy kapcsolatot teremt az óvilággal, mert hajdanán a farmerek azt hitték, hogy a szerencse varázsa által jobb lesz a termésük vagy, hogy a törpék megvédik őket a tolvajoktól, a kártevőktől és egyéb problémáktól. Úgy tartották, hogy a törpék éjszaka segítenek a kertészeknek.
Törpék a folklórban
A misztikus törpékről azt gondolták, hogy a föld alatt élnek, latin nevük is erre utal: a föld lakója. Nagyon népszerűek voltak a német mesékben, ahol úgy írták le őket, mint öregembereket, akik a kincsekre vigyáznak. A törpék vagy más hasonló lények más országok folklórjában is megtalálhatók: Dániában és Norvégiában “Nisse”-nek, Spanyolországban “Duende”-nek, míg Angliában “Hob”-nak nevezik ezeket a törpe növésű (1,2 méternél alacsonyabb) elf-szerű teremtményeket. (Vajon a Hupikék Törpikék is ebből a néphagyományból született?)
A törpék leírása
- Nem készültek leírások a kerti törpékről, de az egész világon alacsony, fehér szakállú, piros kalapot és egyszerű ruhát viselő szerzeményekként jelennek meg.
- A női törpék szintén piros kalapot viselnek, egyszerű az öltözetük, hosszú a hajuk és kissé boszorkányosak.
- Manapság a törpéket többféle viseletben és konfigurációban gyártják, de sokak számára ellenszenvesek. Találunk söröshordós-, világítós-, síelő-, vagy strandoló törpéket is, a fantáziából nincs hiány!
- Bár ezek jelentősen különböznek a hagyományos kerti törpéktől, és a cél sem az a használatukkal, mint egykor, mégis, ha egy vidám törpét elhelyezünk a kertbe, az mindenképp feldobja a kert hangulatát.
😛 …és most jöjjön a “fényképes bemutatkozásom”. A Kertitörpe…
…dolgos, bár ezt néha hajlamos elfeledni.
…bölcs, vagy igyekszik annak látszani 🙂
…életművész, erről nem tud megfeledkezni.
…sportos, törpe létére kosárlabdában erős 😛
…ennivaló.
…romantikus, néha még a feje is szív alakú.
….ábrándozó, menthetetlen idealista.
…elvágyódó – az nagyon.
…világjáró, kalandvágyó.
…egy “partianimál”, aki mindig tudja hol a határ 😀
…laza, mint a rigalánc 🙂
…időtlen, örök ifjú
…és végezetül….ééén vagyok a legmagasabb kerti törpe a világon 😛
Most már mindent tudtok rólam, életem egy nyitott könyv 🙂
Kommentek