Kertitörpe

Kokedama lépésről lépésre

Ha valakit nem üldözött el a bejegyzés címe és mégis rákattintott, annak most leírom magyarul is: készítsünk élő mohával borított földlabdába ültetett növényt…és lógassuk fel, de asztalra is tehetjük:P

kokedama_01

Ezt persze lehet fokozni (speciális földkeverékekkel, víztartó közegekkel), de a koncepció nem több a fentebb leírtnál. A mohával borított földlabda élő virágcserépként funkcionál, és a növények is úgy élnek benne, ahogy cserépben tennék. Ugyanakkor, mivel a moha nagyon hatékony vízzáró réteget alkot a földlabda körül, a szokásos megoldáshoz képest fele vagy harmad olyan gyakran kell öntözni. Ez konkrétan fürdetéssel történik: vízbe mártva pótoljuk a növények számára szükséges folyadékot. A kokedamát felfüggeszthetjük, vagy le is tehetjük – utóbbi esetben figyeljünk, hogy a felület nedvességtűrő és könnyen tisztítható legyen –, állhat önmagában, de lehet társaságban is.

Házi elkészítése sem lehetetlen, bátran próbálkozhat mindenki:

Szükséges dolgok:

  • növény
  • moha
  • olló
  • raffia vagy kenderkötél (a mű- kezdetű dolgokat engedjük el)
  • kis víz
  • újság
  • kesztyű – opcionális

kokedama_02

 

Mohát akár az ebayen is lehet venni, de szerintem ha szétnézünk a kertben biztos találunk egy mohásodó sarkot. Ne habozzon senki, gyűjtse be nyugodtan, kárt nem teszünk vele.

kokedama_03

 

Ha előkészítettük a szükséges dolgokat első lépésnek vegyük ki a növényt a cserépből. Ha valaki nem akar egy egész növényt feláldozni a célra, akkor előtte hajtásokat meggyökereztetve szaporítható a növények zöme.

kokedama_04

 

kokedama_05

A növény gyökereit “burkoljuk be” a földkeverékünkkel. Ha igazán profi módon szeretnénk csinálni, akkor kb 70-30 arányban keverjünk össze kókuszrostot és virágföldet. A kókuszrost igen jó víztartó közeg, ritkábban kell locsolnunk, ha ültetőközegnek használjuk.

 

kokedama_06

 

Ha nem akar összetapadni a föld, akkor nedvesítsük meg egy kicsit jobban. Ezt követően a kenderkötéllel jó alaposan tekerjük körbe a gömböt, hogy a későbbiekben se jusson eszébe szétesni.

kokedama_07

 

kokedama_08

 

Miután a kis labda elég masszív burkoljuk be mohával. A moha gyűjtésénél próbáljunk minél nagyobb darabokat egyben felszedni, így később is könnyebb lesz vele dolgozni.

kokedama_09

Ha ez megvan fogjuk a raffiát és kívülről is tekerjük vele körbe az egészet. A kötél és a moha megfelelő stabilitást ad neki, nem fog szétesni öntözéskor sem.

kokedama_10

kokedama_11

Ezután már csak keressünk neki egy jó helyet és lógassuk fel. A moha nem szereti a közvetlen napfényt, ezt nem árt észben tartani.

kokedama_12

kokedama_13

A gondozása igen egyszerű: 2 naponta permetezővel permetezzük a mohát és a növényt is , illetve hetente egyszer-kétszer áztassuk be egy lavór vízbe a gyönyörű, saját készítésű kokedamánkat! 😛

kokedama_14

 

Képek forrása itt.

Címkék: , , ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!