A virágföldek alapanyaga eddig a tőzeg volt, és jelentős részüknél még most is ez a jellemző. A tőzegnek, bár tápanyagtartalma elhanyagolható, vízgazdálkodása kiváló, ezért használják virágföld alapanyagnak. A tőzeg – számos előnyös tulajdonsága mellett – hátránya, hogy hosszú idő alatt alakul ki, tehát bányászatával a tartalékaink végesek. Bár tőzegbánya hazánkban több helyen és Európában mindenfelé található a munkabérre rakódó közterhek ennek kitermelését jelentősen megdrágítja. Olyannyira, hogy olcsóbb a kókuszrostot Indiából idehajóztatni, vagy teherszállító repülőgépeken idereptetni. E szállítási költség mellett is olcsóbb a kókuszrost, mint a tőzeg.
A kókuszrost a kókuszdió feldolgozó üzemek melléktermékéből, a kókuszdió megőrölt héjából készül. 100% természetes alapú, semleges pH-ju, tápanyag nélküli, nagy víztartó képességű mosott, szárított és préselt.
A kókuszrost a legtöbb talajművelési módban felhasználható, egyedüli közegként, vagy talajkeverékek feljavítására is. Külön víztározó rétegként is kihasználhatóak előnyös tulajdonságai. Biogazdálkodásban is alkalmazható.
A rostot a kertészetben mára már széles körben használják. Rózsa-, szegfű-, liliomtermesztésben, zöldséghajtatásban terjedt el leginkább. Manapság a holland rózsatermesztés egyharmada kókuszroston zajlik. Konténeres növények, függőkosarak közegeként ajánlott. Üvegházi termesztésben perlittel kombinálva alkalmazzák. Nem megfelelő víz – és kationmegkötő képességű, laza szerkezetű talajok javítására használják.
A kókuszrost egy teljesen homogén anyag, melyet mikro szivacsként működő apró kapillárisok alkotnak. Ennek köszönhetően saját súlyának többszörösét tudja vízből felületén megkötni illetve megtartani. A fölösleges vizet viszont elvezeti és így még túlöntözés esetén is elkerülhető a levegőtlen, összetömörödött termőközeg. Levegősebb szerkezetű a tőzegnél és több vizet képes megtartani a virágföldnél, ezen tulajdonságai elősegítik a gyökerek erőteljesebb fejlődését és a növény gyorsabb növekedését. Kevesebb öntözésre és tápanyagra van szükség és a kiszáradt felület is könnyen újra nedvesíthető.
Bármilyen száraz állapotból korlátlan alkalommal újranedvesíthető. Kiváló közege a palántanevelésnek, mivel a gyökeresedés nagyon gyorsan megindul benne. Zöldség és dísznövénytermesztés ideális közege. A bufferkapacitása segítségével a növény a stresszhelyzetet (vízhiány, hőség) jobban tolerálja és ezért biztonságosabb termesztést tesz lehetővé. Mivel nagyon lassan lebomló lignin és cellulóz alkotja, ezért több éven át használható akár ugyanannak a növénynek a termesztésére.
A kókuszroston való termesztés térnyerése az elmúlt esztendőben, jelentős mértékben növekedett a zöldség- és dísznövénytermesztők körében is.
A kókuszrostot a zöldségtermesztésben főként:
- paradicsom
- paprika
- uborka
- görögdinnye és sárgadinnye palántanevelésében
- valamint szinte valamennyi hidrokultúrás zöldségnövény palántanevelésében
dísznövénytermesztésben:
- gerbera
- rózsa
- szegfű
- liliom
- valamint faiskolákban földkeverék készítésekor
- szamóca
- gyümölcsfák konténeres termesztésénél használják
palántanevelésre is kitűnően alkalmas
Hasonló jókat!
Köszi szépen! Szép estét!
Örülök, hogy tudok segíteni! 🙂
A növény anyagcseréjének jellegét tekintve nem igényel intenzív tápozást sem. A Komposzt-tea megfelelő lehet, a tápanyagutánpótlás mellett a talajéletet is javítja:
http://thegreenlove.com/Komposzt-tea-1L
Kedves Kertitörpe!
Köszönöm a gyors és segítő választ. Gondoltam én is rá, mert azt tudom, hogy ez gumós növény és csak ritkán kell locsolni. Milyen tápoldatot javasolna?
Üdv: Gabi!
Kedves Gabriella!
Véleményem szerint jó lehet, viszont az öntözésnél nagyon oda kell figyelni. A növény kényes a sok vízre ugye, viszont a kókuszrost sokkal több vizet fog meg, mint egy átlagos virágföld. Valószínűleg mg ritkábban és még kevesebbet kell locsolni elkerülendő a rothadást.
Üdvözlettel – Kertitörpe 🙂
Zamioculcas növényeknek jó a kókuszrost talaj?